KIM JESTEŚMY

O KOLEKTYWIE

Inspiracją dla na nazwy KOLEKTYWA był post na portalu społecznościowym, w którym jedna z artystek filmowych żaliła się, że ma dość poprawiania przez google końcówek żeńskich na męskie, oraz tego, że w XXI wieku edytor tekstu nadal traktuje końcówkę żeńską jak błąd. Jako artystki, jesteśmy często takim właśnie błędem w systemie.

M. Małecka-Wippich

Dla mnie praca Kolektywy to mentalny „własny pokój” opisywany przez Virginię Woolf. Robię to dla przyjemności spotykania się z Magdą i poczucia, że nie wszystko, co wypełnia moje dni jest działaniem nastawionym na konkretny efekt.

Maria Wojtyszko

KOLEKTYWĘ tworzą dwie artystki: Magdalena Małecka-Wippich (reżyserka, kameralistka, autorka tekstów), oraz Maria Wojtyszko (dramaturżka). Kolektywa powstała 27.03.2021 roku w Międzynarodowy Dzień Teatru w ramach pracy obu artystek nad projektem „GRANT”. Kolektywa jest odpowiedzią na otaczającą artystki rzeczywistość; przestrzenią ich własnych, niezależnych poszukiwań, miejscem radości i niczym nieskrępowanej wolności artystycznej w opozycji do tego co w świecie kultury systemowe lub zinstytucjonalizowane.

W ramach działalności Kolektywy marzą mi się działania teatralne, ale też interdyscyplinarne i społeczne, oraz włączające do współpracy innych artystów.

M. Małecka-Wippich

Kolektywa w moim pojęciu jest przedsięwzięciem głęboko feministycznym i antykapitalistycznym. To przestrzeń, w której dwie zarobione matki mogą się powygłupiać. Za darmo, bez kosztów. Po prostu.

Maria Wojtyszko

BIOGRAMY ARTYSTEK

Magdalena Małecka-Wippich

Reżyserka, kameralistka, autorka tekstów. Ukończyła Uniwersytet Muzyczny F. Chopina, oraz Podyplomowe Studia Literacko-Artystyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Była także słuchaczką pierwszej w Polsce Szkoły Laboratorium Dramatu. Założycielka kwartetu smyczkowego Polonika, z którym zrealizowała blisko 100 prawykonań muzyki polskiej, wyróżnionego m.in. Statuetką Fryderyk 2014 za album „Chagall for Strings.” Jako reżyserka, zadebiutowała w 2018 roku inscenizacją opery Awantura w Recco na deskach Opery Nova, a na małym ekranie, filmem Tadeusz Różewicz. Czytanie Książek. zrealizowanym dla TVP Kultura. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z Warszawską Operą Kameralną, jako asystentka reżysera w produkcjach musicalowych. W roku 2020, na zamówienie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych wyreżyserowała spektakl telewizyjny Dziób w dziób do tekstu M. Prześlugi, który na festiwalu premier TEATROTEKA FEST otrzymał dwie nagrody: za najlepszy montaż, oraz najlepszą aktorską kreację zespołową. Niedługo potem, na festiwalu Stolica Języka Polskiego 2020 odbyła się premiera (przygotowanej w warunkach pandemii) sztuki Szaleństwo we dwoje E. Ionesco, z udzialem Dominiki Ostałowskiej i Adama Woronowicza, w jej reżyserii. Jest także autorką i reżyserką spektaklu muzycznego Operowy zawrót głowy, zrealizowanego dla Opery Nova w Bydgoszczy. (Premiera 14 listopada 2020) Spektakl ten, był jej dyplomem reżyserskim na Kierunku Reżyserii w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. W 2020 r. Magdalena Małecka- Wippich została przyjęta w poczet członków Związku Artystów Scen Polskich, oraz Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych. Obecnie kończy Podyplomowe Studia Administracji i Zarządzania w SGH w Warszawie. Więcej informacji o artystce na stronie www.magdalenamalecka.com

Maria Wojtyszko

Urodzona w 1982 roku w Warszawie. Scenarzystka i dramatopisarka. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, scenariopisartwo w łódzkiej filmówce i reżyserię fabularną w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Ukończyła też Szkołę Dramatu przy warszawskim teatrze Laboratorium, gdzie wraz z innymi dramatopisarzami współtworzyła Kabaret Na Koniec Świata. Ma w dorobku scenariusze wielu seriali telewizyjnych (między innymi „Przystań”, „Doręczyciel”, „Bez Tajemnic”) i kilka filmów krótkometrażowych.

Jest autorką sztuk dla dorosłych i dla dzieci. Jej dramaty wystawiane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Austrii, Finlandii i na Węgrzech. Za tekst „Macica” otrzymała nagrodę w konkursie Teatru Starego i Miesięcznika „Dialog”. Dramat „Pierwszy człowiek świata” zwyciężył w konkursie organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Spektakl na podstawie jej sztuki „Sam, czyli przygotowanie do życia w rodzinie” zdobył Grand Prix XX Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. W tym samym konkursie dwa lata później sztuka „Piekło-Niebo” została nagrodzona jako najlepszy tekst dramatyczny sezonu. Dramat znalazł się również w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej jako pierwsza w historii tego konkursu sztuka la dzieci.
Od roku 2012 Maria Wojtyszko jest kierowniczką literacką Wrocławskiego Teatru Lalek, gdzie z powodzeniem zajmuje się promowaniem polskiej dramaturgii współczesnej.

CC BY-NC-ND 4.0